
Tethys
Назив пројекта:Координисана Дунавска акција за титански изазов суочавања са загађењем вода хазардним супстанцама под утицајем променљивих притисака, изазова и циљева
Акроним пројекта: Tethys
Ознака пројекта: DRP0200037
Приоритет: Зеленија, нискоугљенична регија Дунава
Специфичан циљ: Одрживо, интегрисано, прекогранично управљање водом и седиментима у сливу реке Дунав осигуравајући квалитет и количину воде и баланс седимената
Водећи партнер: Технички Универзитет у Бечу, Аустрија
Партнери: Конзорцијум од 13 партнера и 10 стратешких придружених партнера на Дунавском сливу.
Трајање пројекта: 30 месеци
Извор финансирања: Пројекат се koфинансира из фондова Европске уније (Interreg)
Укупан буџет: € 2.937.185,18
Веб страница пројекта: Tethys | Home (interreg-danube.eu)
Предмет и циљ пројекта
Пројекат носи име древне грчке богиње слатких вода, јер представља титански задатак са којим се суочавају земље Дунавског слива са циљем ефикасног решавања загађења вода хазардним супстанцама (ХС). Потреба за свеобухватним, интегрисаним и прекограничним пројектом, који се бави комплексним питањем појаве хазардних супстанци у водним телима настала је у контексту револуционарних промена законодавства ЕУ, заједно са новонасталим спољним притисцима и изазовима, међу којима су климатске промене, енергетска криза и недостаци у снабдевању тржишта. У овом контексту, прекогранични, међудржавни транспорт загађујућих хазардних супстанциа добија још шире и сложеније еколошке, друштвене, политичке и правне димензије; стога су два паралелна приступа проблему, национални за појединачне земље слива реке Дунав (ДРБ) и транснационални који се бави ДРБ-ом у целини, неопходнa.
Настављајући са резултатима DTP Danube hazard m3c и других пројеката и иницијатива, Tethys има за циљ да се позабави загађењем вода ХС кроз целовит сет активности које ће развити, тестирати и пружити националним организацијама и Међународној комисији за заштиту реке Дунав (ICPDR) наменске, циљно оријентисане и економичне процедуре, протоколе рада и алате. Развијена решења биће усклађена на нивоу DRB-а и у исто време прилагођена националним специфичностима земаља Дунавског слива, са посебним фокусом на усклађивање знања, метода и алата између ЕУ чланица и земаља које нису чланице ЕУ. Планирани приступ обухватиће све потребне кораке од мониторинга и хемијске анализе, управљања подацима и обраде до моделирања емисија ХС и процене ризика.
Наручилац
Interreg Programme Danube Region
Делатност
Област
Резултати пројекта
До краја пројекта, пројектни партнери ће заједнички развити наменске стратегије за -приоритизацију ресурса додељених за мониторинг и за избор најприкладнијих техника и процедура за добијање поузданих података о концентрационим ниовима ХС, са циљем генерисања поуздане базе података за инвентаре емисија ХС, као и специфичних путева транспорта ХС који су до сада били недовољно истражени.
До краја пројекта биће формирана потпуно оперативна и наменска транснационална база података ХС заједно са пакетом за обраду података и процену загађења и транснационалним моделом емисија ХС као подршка транснационалном моделирању заснованом на статусу, ризику и сценаријима процене у складу са новим сложеним изазовима и притисцима.
Као коначни резултат пројекта Tethys биће формирана заједничка координисана стратегија – која ће након усвајања постати део DRBMP 2027 – дајући приоритет акцијама за ефикасну, контролу емисија и концентрационих нивоа ХС у сливу реке Дунав, оријентисану ка будућности, омогућавајући адекватан одговор на нове изазове.
Руководиоци пројекта
Марко Марјановић и Марија Перовић
Година почетка посла
2024
Година завршетка посла
2026
Извод из пројекта
Активност 1.1: Циљано, економски исплативо, транснационално мерење појаве и концентрација хазардних супстанци (ХС)
Опис: Хармонизовано и трошковно ефикасно праћење које је усмерено на изградњу основе за инвентар емисија ХС тестира се у земљама које нису чланице ЕУ (Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Украјина) како би се одредила појава и ниво концентрације ХС у површинским водама и критичним путевима емисије. Главни фокус је на рекама, површинском отицању, подземним водама, атмосферским таложењима и комуналним и индустријским отпадним водама.
Институт „Јарослав Черни“ ће спровести теренско узорковање површинских и подземних вода и отпадних вода у два критична региона (реке Сава и Дунав у близини града Београда и главна канализациона испуштања, и у близини комплекса рудника бакра Бор на рекама Тимок и Борска река). Узорци ће се прикупљати користећи хармонизоване протоколе за узорковање и опрему и биће достављени лабораторијама на даљу анализу. Узорковање отпадних вода ће обухватати непречишћене отпадне воде из репрезентативних комбинованих и одвојених канализационих система. Институт „Јарослав Черни“ ће такође присуствовати и допринети радионици која се одржава у Љубљани.
Активност 1.2: Успостављање, унапређење и хармонизација хемијских анализа за ХС које представљају нове изазове
Након припремне фазе, активност почиње радионицом коју организује PP6 WRI у Братислави током другог периода. На радионици ће учествовати не само укључени PP и ASP, већ ће бити позване и лабораторије институција које нису део пројекта, а налазе се у сливу реке Дунав. Ова радионица има два циља: 1. пренос и усклађивање знања, као и идентификација нових решења за оптималне процедуре за хемијску анализу ХС које представљају критичне изазове због нових и врло ниских стандарда квалитета животне средине, нпр. 24 ПФАС супстанце и фармацеутске производе; 2. заједничко планирање међулабораторијског поређења са циљем тестирања и демонстрације нивоа упоредивости процедура међу националним лабораторијама у сливу реке Дунав.
Прво међулабораторијско поређење биће спроведено у трећем периоду. Након тога, друга радионица биће организована и одржана у Братислави од стране PP6 WRI. Циљ друге радионице је да институције укључене у међулабораторијско поређење дискутују резултате и заједнички идентификују и развију решења за решавање уочених недостатака и проблема који ометају упоредивост и поузданост хемијских анализа. У четвртом периоду, биће спроведено друго међулабораторијско поређење како би се тестирало и демонстрирало до које мере су идентификована решења довела до опипљивог побољшања.
Активност 1.3: Критичка процена и развој мапе пута за побољшану доступност и дељење података
Опис: Идентификовати недостатке између постојећих релевантних података и метаподатака који су доступни за свеобухватну, транспарентну и поновљиву процену и управљање загађењем вода ХС на националном и транснационалном нивоу. Ово укључује ограничену доступност података, временске празнине, проблеме са агрегацијом података и недостатак релевантних метаподатака.
Институт „Јарослав Черни“ ће идентификовати критична питања и потенцијална унапређења која воде до пута за побољшану доступност података релевантних за процену и управљање загађењем ХС кроз дијалоге са другим релевантним институцијама у Србији.
Активност 1.4: Тестирање, оптимизација и имплементација базе података о ХС као оперативног транснационалног алата
Опис: На основу релационе и хармонизоване базе података произведене од стране пројекта DH m3c, структура базе података, обим, захтеви за метаподацима и неопходни контролисани речници биће ревидирани и оптимизовани. База података ће проћи кроз структурно и оперативно проширење како би постала потпуно оперативни алат за управљање.
Институт Јарослав Черни ће допринети концептуалном унапређењу и проширењу транснационалне базе података; прикупљаће, обрађивати и испоручити податке и детаљне метаподатке у вези са Србијом.
Активност 1.5: Тестирање и оперативна имплементација националних база података о ХС
Опис: Ова активност се састоји од тестирања и демонстрирања концептуалне и техничке имплементације базе података на националном нивоу, уз одржавање компатибилности и хармонизације са транснационалним алатом.
Институт Јарослав Черни ће тестирати, оптимизовати и имплементирати базу података о ХС као оперативни национални алат за подршку редовној националној процени статуса, ризика и сценарија заснованој на моделирању у пилот подручју за Србију. Такође ће учествовати на радионици која се одржава у Бечу.
Активност 1.6: Организација пројектних конференција
Опис: PP3 ICPDR ће организовати почетну конференцију у Бечу у првом периоду пројекта, непосредно уз први састанак партнера и SCOM састанак. Ова конференција ће се посебно бавити ASP-овима и циљним групама како би се представиле и детаљно дискутовале планиране активности, како би се добио њихов допринос у раној фази и како би се промовисало и координисало њихово активно учешће и сарадња у више пројектних задатака. Сви PP-ови доприносе активним контактирањем и позивањем кључних институција у својим земљама и у својим међународним мрежама, подржавајући ICPDR у изради програма и у представљању и дискусији планираних активности током почетне конференције.
PP3 ICPDR ће организовати завршну конференцију у Бечу у последњем периоду пројекта, непосредно уз последњи састанак партнера и SCOM састанак. Конференција ће се обратити широкој међународној публици, а њен примарни циљ ће бити дисеминација и дискусија постигнутих резултата и научених лекција. Сви PP-ови доприносе активним контактирањем и позивањем кључних институција у својим земљама и у својим међународним мрежама, подржавајући ICPDR у изради програма и у представљању и дискусији резултата пројекта током завршне конференције.
Активност 2.1: Надоградња, проширење, валидација и техничка имплементација модела ХС за DRB
Опис: Модел емисије ХС произведен од стране пројекта ДТП DH m3c ће проћи кроз темељну надоградњу и проширење како би задовољио садашње и будуће потребе креатора политика за суочавање са новим изазовима, циљевима и притисцима.
Институт „Јарослав Черни“ ће учествовати и допринети активностима везаним за проширење, валидацију и техничку имплементацију модела ХС за DRB са својим техничким знањем о моделирању и са уносом и валидационим подацима за територију Србије.
Активност 2.2: Демонстрација и имплементација модела емисије ХС на националном нивоу
Опис: Девет пилот акција ће демонстрирати процес имплементације модела емисије ХС у Аустрији, Словачкој, Мађарској, Хрватској, Србији, Црној Гори, Румунији, Бугарској и Украјини.
Институт „Јарослав Черни“ ће тестирати, демонстрирати и имплементирати модел емисије ХС на националном нивоу као оперативни алат за процену ризика и подршку политици. Такође ће учествовати на радионици која се одржава у Бечу.
Активност 3.1: Интегрисана процена нових политика и спољних изазова
Опис: Процена најкритичнијих изазова, могућности и ограничења која проистичу из нових политика и иницијатива на нивоу ЕУ и спољних изазова и притисака за ефикасно управљање ХС.
Институт „Јарослав Черни“ ће учествовати и допринети интегрисаној процени нових политика и спољних изазова у области загађења вода ХС, њиховој међусобној интеракцији и импликацијама за земље Дунавског слива и за DRB у целини са информацијама и знањем везаним за подручје Србије.
Активност 3.2: Критичка процена и координирани избор најрелевантнијих ХС
Опис: Заједнички развој предлога за обим ХС на којима би земље Дунавског слива требало да фокусирају своје транснационалне напоре у праћењу и редовно ажурирање транснационалног инвентара концентрација у путевима емисије.
Институт „Јарослав Черни“ ће пружити перспективу Србије у вези са ограничењима, изазовима, приоритетима и потребама у вези са активностима мониторинга које треба узети у обзир при избору обима супстанци за транснационално инвентарисање ХС.
Активност 3.3: Моделом заснована процена ризика и анализа сценарија
Опис: Примена модела на цео Дунавски слив за извођење анализа ризика и тестирање неколико сценарија евалуације вишеструких мера управљања узимајући у обзир спољне притиске у настајању.
Институт „Јарослав Черни“ ће учествовати и допринети дефинисању сценарија, прикупљању потребних информација и података и њиховој евалуацији.
Активност 3.4: Заједнички развој транснационалне стратегије
Опис: На основу резултата претходних активности, сви PP и ASP ће заједнички развити транснационалну стратегију која ће бити усвојена у Плану управљања Дунавским сливом 2027.
Институт „Јарослав Черни“ ће учествовати на завршној радионици са заинтересованим странама и допринети заједничком развоју транснационалне стратегије за решавање сложених нових изазова и циљева загађења вода ХС у Дунавском сливу са својим техничким, управљачким и територијалним знањем.
Назив организације на енглеском језику | Скраћени назив организације | Држава | |
LP1 | TU Wien | TU Wien | Austria |
PP2 | Budapest University of Technology and Economics | BME | Hungary |
PP3 | International Commission for the Protection of the Danube River | ICPDR | Austria |
PP4 | Bulgarian Water Association | BWA | Bulgaria |
PP5 | National Administration „Romanian Waters” | NARW | Romania |
PP6 | Water Research Institute | WRI | Slovakia |
PP7 | Jozef Stefan Institute | JSI | Slovenia |
PP8 | Center for Ecotoxicological Research Podgorica | CETI | Montenegro |
PP9 | Ukrainian Hydrometeorological Institute State Service on Emergencies and National Academy of Science | UHMI | Ukraine |
PP10 | Croatian Waters | HV | Croatia |
PP11 | Public Institution “Vode Srpske” | JUVS | Bosnia and Herzegovina |
PP12 | Environment Agency Austria | UBA | Austria |
PP13 | Jaroslav Černi Water Institute | JCWI | Serbia |
ASP1 | Ministry of Agriculture, Forestry and Water Management | MAFWM | Serbia |
ASP2 | National Laboratory of Health, Environment and Food | NLZOH | Slovenia |
ASP3 | Environment Agency of Moldova | EAM | Moldova |
ASP4 | Josip Juraj Strossmayer Water Institute | JJS-WI | Croatia |
ASP5 | Ministry of Environmental Protection | MEP | Serbia |
ASP6 | Executive Environment Agency | ExEA | Bulgaria |
ASP7 | Ministry of Environment and Spatial Planning | MESP | Montenegro |
ASP8 | Ministry of Agriculture and Environmental Protection | MAEP | Serbia |
ASP9 | Czech Hydrometeorological Institute | CHMI | Czech Republic |
ASP10 | Ministerstvo životního prostředí (Ministry of the Environment) | MZP | Czech Republic |
ОДРЖАНА РАДИОНИЦА О СТРАТЕГИЈИ УЗОРКОВАЊА – Sampling Strategy Workshop
На радионици о стратегији узорковања (Sampling Strategy Workshop), 27. и 28.05.2024. године, коју је организовао Jozef Stefan Institute у Љубљани, Словенија, као део Interreg пројекта Tethys, из Института „Јарослав Черни“ учествовали су Марко Марјановић и др Татјана Митровић.
Током ове информативне радионице, Марко Марјановић је представио стратегију и предложене локације за узорковање отпадних вода, површинских вода и подземних вода у Републици Србији. Представници Института су учествовали и дали допринос активностима у оквиру Specific Objective 01.
Ова иницијатива је кључни део Interreg Tethys пројекта, са циљем унапређења мониторинга квалитета воде и управљања водним ресурсима у региону.
Колеге са Универзитетa технологије и економије у Будимпешти (BME) представили су циљеве праћења опасних супстанци као подршка валидацији MoRE модела емисије. На основу ових циљева, развијени су стратегија узорковања и поступци припреме узорака. Продуктивна дискусија резултирала је додатним побољшањима при избору локација узорковања и подршке активностима мониторинга. Радионица је била од велике важности за успешан почетак кампање захватања узорака у септембру.
Стручност Института „Јарослав Черни“ значајно доприноси заједничким напорима у одрживом управљању водним ресурсима и заштити животне средине. У очекивању позитивних ефеката резултата пројекта, Институт „Јарослав Черни“ наставља да игра важну улогу у овом пројекту.
На радионици су учествовали представници следећих институција (PP):
- Technische Universität Wien
- Budapest University of Technology and Economics
- International Commission for the Protection of the Danube River
- Bulgarian Water Association
- National Administration „Romanian Waters”
- Water Research Institute (Slovakia)
- Jozef Stefan Institute
- Center for Ecotoxicological Research Podgorica
- Ukrainian Hydrometeorological Institute State Service on Emergencies and National Academy of Science
- Croatian Waters
- Public Institution “Vode Srpske”
- Environment Agency Austria
- Jaroslav Černi Water Institute
ОДРЖАН ИМПЛЕМЕНТАЦИОНИ САСТАНАК ПРОЈЕКТА TETHYS
Покретањем пројекта Tethys направљен је још један корак даље ка решавању изазова загађења вода у сливу Дунава.
Активности на реализацији пројекта Tethys, који суфинансира Европска унија кроз Interreg Danube Region Programme, започеле су организацијом заједничког догађаја који је обухватио:
- конференцију за почетак пројекта,
- први партнерски састанак и
- први састанак Управног одбора пројекта Tethys.
Догађај је одржан 11. и 12. априла 2024. г. у Бечу, у просторијама Уједињених нација у Vienna International Centre и био је посвећен општем уводу у циљеве пројекта и специфичним дискусијама о имплементацији пројекта.
Надовезујући се на резултате пројекта DTP Danube Hazard m3c, као и других сродних пројеката и иницијатива, пројекат Tethys има за циљ да се загађењем вода хазардним супстанцама бави кроз целовит сет активности које ће развити и тестирати и на тај начин пружити националним организацијама и Међународној комисији за заштиту реке Дунав (International Commission for the Protection of the Danube River – ICPDR ) наменске, циљно оријентисане и економичне процедуре, протоколе рада и алате.
Развијена решења биће усклађена на нивоу слива реке Дунав и истовремено прилагођена националним специфичностима подунавских земаља, са посебним фокусом на усклађивање знања, метода и алата између ЕУ чланица и земаља које нису чланице ЕУ.
Институт за водопривреду „Јарослав Черни“ учествује на пројекту као један од 13 пројектних партнера са подручја слива Дунава, док је водећи партнер Технички Универзитет у Бечу (Technische Universität Wien – TU WIEN). Чланови пројектног тима Института учествовали на догађају поводом почетка реализације пројекта Tethys.
У партнерству са осталим учесницима пројекта, радимо на развоју решења која ће осигурати чистију и сигурнију будућност слива реке Дунав!