Tethys

Назив пројекта:Координисана Дунавска акција за титански изазов суочавања са загађењем вода хазардним супстанцама под утицајем променљивих притисака, изазова и циљева

Акроним пројекта: Tethys

Ознака пројекта: DRP0200037

Приоритет: Зеленија, нискоугљенична регија Дунава

Специфичан циљ: Одрживо, интегрисано, прекогранично управљање водом и седиментима у сливу реке Дунав осигуравајући квалитет и количину воде и баланс седимената

Водећи партнер: Технички Универзитет у Бечу, Аустрија

Партнери: Конзорцијум од 13 партнера и 10 стратешких придружених партнера на Дунавском сливу.

Трајање пројекта: 30 месеци

Извор финансирања: Пројекат се koфинансира из фондова Европске уније (Interreg)

Укупан буџет: € 2.937.185,18

Веб страница пројекта: Tethys | Home (interreg-danube.eu)

Предмет и циљ пројекта

Пројекат носи име древне грчке богиње слатких вода, јер представља титански задатак са којим се суочавају земље Дунавског слива са циљем ефикасног решавања загађења вода хазардним супстанцама (ХС). Потреба за свеобухватним, интегрисаним и прекограничним пројектом, који се бави комплексним питањем појаве хазардних супстанци у водним телима настала је у контексту револуционарних промена законодавства ЕУ, заједно са новонасталим спољним притисцима и изазовима, међу којима су климатске промене, енергетска криза и недостаци у снабдевању тржишта. У овом контексту, прекогранични, међудржавни транспорт загађујућих хазардних супстанциа добија још шире и сложеније еколошке, друштвене, политичке и правне димензије; стога су два паралелна приступа проблему, национални за појединачне земље слива реке Дунав (ДРБ) и транснационални који се бави ДРБ-ом у целини, неопходнa.

Настављајући са резултатима DTP Danube hazard m3c и других пројеката и иницијатива, Tethys има за циљ да се позабави загађењем вода ХС кроз целовит сет активности које ће развити, тестирати и пружити националним организацијама и Међународној комисији за заштиту реке Дунав (ICPDR) наменске, циљно оријентисане и економичне процедуре, протоколе рада и алате. Развијена решења биће усклађена на нивоу DRB-а и у исто време прилагођена националним специфичностима земаља Дунавског слива, са посебним фокусом на усклађивање знања, метода и алата између ЕУ чланица и земаља које нису чланице ЕУ. Планирани приступ обухватиће све потребне кораке од мониторинга и хемијске анализе, управљања подацима и обраде до моделирања емисија ХС и процене ризика.

Наручилац

Interreg Programme Danube Region

Делатност

Област

Резултати пројекта

До краја пројекта, пројектни партнери ће заједнички развити наменске стратегије за -приоритизацију ресурса додељених за мониторинг и за избор најприкладнијих техника и процедура за добијање поузданих података о концентрационим ниовима ХС, са циљем генерисања поуздане базе података за инвентаре емисија ХС, као и специфичних путева транспорта ХС који  су до сада били недовољно истражени.

До краја пројекта биће формирана потпуно оперативна и наменска транснационална база података ХС заједно са пакетом за обраду података и процену загађења и транснационалним моделом емисија ХС као подршка транснационалном моделирању заснованом на статусу, ризику и сценаријима процене у складу са новим сложеним изазовима и притисцима.

Као коначни резултат пројекта Tethys биће формирана заједничка координисана стратегија – која ће након усвајања постати део DRBMP 2027 – дајући приоритет акцијама за ефикасну, контролу емисија и концентрационих нивоа ХС у сливу реке Дунав, оријентисану ка будућности, омогућавајући адекватан одговор на нове изазове.

Руководиоци пројекта

Марко Марјановић и Марија Перовић

Година почетка посла

2024

Година завршетка посла

2026

Извод из пројекта