iNNOvative SEDiment management in the Danube River Basin (iNNO SED)

Назив пројекта: Иновативно управљање наносом у дунавском сливу

Акроним пројекта: iNNO SED

Број пројекта: 101157360

Позив: HORIZON-MISS-2023-OCEAN-01-02

Тип акције: HORIZON Innovation Actions

Буџет пројекта: € 8 765 402,50  ЕУ фонд: € 8 103 720,88

Координатор пројекта: Универзитет технологије и економије у Будимпешти (BME)

Финансирање: Европска извршна агенција за климу, инфраструктуру и животну средину (CINEA), у складу са овлашћењима које је делегирала Европска комисија

Веб страница пројекта: https://innosed.eu/

Кључне речи

  • Планирање слива
  • Управљање поплавама
  • Људски утицаји и други стресори
  • Стратегија вода
  • Решења заснована на природи
  • Оквирна директива о водама (WFD)
  • Слив реке Дунав, Управљање наносом, Континуитет наноса, Квалитет наноса, Иновативне мере, Грађанска наука, Услуге екосистема, Демонстрационе акције, Акциони план наноса.

Видљивост на друштвеним мрежама:

Циљ пројекта

Пројекат iNNO SED бави се критичним изазовом лошег управљања наносом у сливу реке Дунав. Овај велики речни систем суочава се са значајним проблемима у вези са равнотежом наноса, што утиче на еколошки интегритет и људске активности. Амбиција пројекта премашује само решавање ових проблема; пројекат има за циљ успостављање пионирског модела за управљање наносом у великим речним сливовима на глобалном нивоу.

У оквиру пројекта, планирано је оснивање Центра знања „Светионик” који има за циљ увођење иновативних метода за праћење и моделирање количине и квалитета наноса, ослањајући се на резултате и кључне доприносе пројеката DanubeSediment и SIMONA, као и на CIS документа, уз ангажовање релевантних заинтересованих страна. То подразумева обезбеђивање иновативних пракси управљања наносом, представљање нових мера и оснаживање јавности да се активно укључи у процес доношења одлука.

Пројекат такође има за циљ креирање алата за управљање наносом, укључујући акциони план за унапређење решења и водич за репликацију решења између повезаних региона. Такође, пројекат настоји да створи оквир „Дигиталног близанца“ за интегрисано управљање наносом, који може да се примени и на сличним случајевима.

Наручилац

EUROPEAN CLIMATE, INFRASTRUCTURE AND ENVIRONMENT
EXECUTIVE AGENCY (CINEA)
CINEA.C – Green research and innovation   C.1 – Horizon Europe Climate

Делатност

Област

Управљање водама

Приоритети пројекта

Високи приоритет пројекта iNNO SED је јасно оправдан његовом снажном стратешком усклађеношћу са циљевима ЕУ, значајном алокацијом ресурса, хитношћу и потенцијалом за широке и утицајне резултате. Комбинација ових фактора доводи до тога да се пројекат сматра високим приоритетом у оквиру релевантног програма финансирања и за укључене заинтересоване стране.

  1. Снажно стратешко усклађивање

Пројекат подржава мисију ЕУ „Обновимо наш океан и воде до 2030“, усмерен је на проблем лошег управљања наносом у сливу реке Дунав и укључује велики међународни конзорцијум партнера, што указује на значајан прекогранични изазов.

  1. Значајна алокација ресурса

Пројекат има значајна финансијска средства ЕУ, што одражава висок ниво приоритета. Укључивање водећих истраживачких институција и националних агенција показује значајно улагање ресурса и стручности.

  1. Потенцијал за велики утицај

Резултати пројекта ће бити примењиви у другим речним системима, чиме се ствара глобални утицај. Очекује се да ће закључци пројекта побољшати стратегије и одлуке на националном и међународном нивоу, што подржава додељивање високог приоритета.

Резултати пројекта

  1. Решавање изазова лошег управљања наносом

Пројекат се фокусира на побољшање праћења и моделирања седимента уз употребу вештачке интелигенције (АИ), даљинске детекције и напредних нумеричких модела. Ова побољшања ће омогућити ефикасније решавање проблема као што су неравнотеже у динамици наноса, повећана седиментација и ерозија. Пројекат ће развијати иновативна решења заснована на природи за обнављање и одржавање равнотеже наноса, а решења ће бити тестирана на различитим локацијама слива реке Дунав, са фокусом на баријере, ерозију и прекомерну седиментацију. Такође, пројекат препознаје значај сарадње са различитим заинтересованим странама, те подстиче сарадњу између научне заједнице, креатора политике, доносиоца одлука и локалних заједница кроз радионице, тренинге и комуникацијске активности.

  1. Креирање „Светионика“ (платформе) за управљање наносом

Циљ је изградити центар за размену знања и иновација који ће служити као ресурс за управљање наносом. Центар ће пружити алате за прилагођавање успешних пракси другим речним системима и оснажити грађанске научне иницијативе како би локалне заједнице подигле свест о значају управљања наносом. Такође ће, ради израдње капацитета, бити организоване радионице и обуке које ће побољшати стручност професионалаца у овој области.

  1. Глобални утицај и одрживост

Пројекат има потенцијал да трансформише глобално управљање наносом у великим речним системима. Посвећеност отвореној науци и размени знања обезбедиће дугорочну одрживост утицаја пројекта. Резултати и алати који ће бити развијени биће доступни путем веб странице пројекта (https://innosed.eu), чиме ће се обезбедити широка примена решења у свету.

Руководиоци пројекта

Др Јелена Батица

Др Првослав Марјановић

Невена Цвијановић

Година почетка посла

2024

Година завршетка посла

2029