DanubeSediment_Q2

Назив пројекта: Биланс наноса Дунава – одрживо, интегрисано транснационално управљање количином и квалитетом наноса у сливу реке Дунав

Акроним пројекта: DanubeSediment_Q2
Ознака пројекта: DRP0200029
Приоритет: 2 – Зеленији Дунавски регион са ниском емисијом угљеника

Специфичан циљ: 2.3 – Одрживо, интегрисано, транснационално управљање водама и наносом у сливу реке Дунав, обезбеђујући добар квалитет и количину вода и биланс наноса

Водећи партнер: Универзитет за природне ресурсе и природне науке (БОКУ), Беч
Партнери: Конзорцијум од 15 партнера и 40 стратешких придружених партнера

Трајање пројекта: 30 месеци
Извор финансирања: Пројекат се кофинансира из фондова Европске уније (INTERREG)
Укупан буџет: € 2.893.187,47
Веб страница пројекта:https://interreg-danube.eu/projects/danubesediment-q2

Предмет и циљ пројекта

Подстакнуте Директивом Европске уније о водама, земље на сливу Дунава сарађују на постизању циљева животне средине утврђених „Планом управљања водама за слив реке Дунав“ који је израђен у оквиру рада стручних група Међународне комисије за заштиту реке Дунав (International Commission for the Protection of the Danube River – ICPDR). Планом који је ажуриран 2021. године као једно од „значајних питања у области управљања водама“ (Significant Water Management Issues – SWMI) препознато је питање биланса наноса. Пројекти DanubeSediment и SIMONA су такође указали на потребу за даљом анализом наноса, с обзиром на појаву или вишка или дефицита наноса дуж Дунава као и на присуство загађујућих материја у наносу.

Пројекат DanubeSediment_Q2 има за циљ унапређење управљања количином и квалитетом наноса на сливу Дунава, а као последицу и унапређење еколошких услова. Ово ће се постићи применом адекватних мера за обнављање континуитета  проноса наноса на местима где је ток преграђен, ублажавање процеса засипања акумулација наносом, ерозије обала и дна корита, као и за успостављање контроле над транспортом загађујућих материја.

Позитивни ефекти примењених мера огледаће се првенствено у побољшању биланса наноса и ублажавању морфолошких промена, односно, успостављању динамике морфологије речног тока која тежи природној. Као резултат, може доћи до смањења ризика од поплава, унапређења режима подземних вода, услова за пловидбу и производњу хидроенергије и функција речног екосистема.

Наручилац

Interreg Programme Danube Region

Делатност

Област

Резултати пројекта

Главни резултат пројекта је први „Интегрални план управљања наносом“ (Integrated Sediment Management Plan – ISMP) за слив реке Дунав. Пројекат DanubeSediment_Q2 ће овим планом успоставити иновативне мере и праксе за хармонизовано управљање наносом на сливу Дунава као конкретно решење које може бити директно имплементирано у „План управљања водама за слив реке Дунав“ и „План управљања ризицима од поплава за слив реке Дунав“ приликом њиховог следећег ажурирања које ће спровести ICPDR.

План ће бити заснован на решењима која ће бити дата у „Стратегији за унапређење наноса на сливу Дунава“ на основу најновијих података мониторинга и резултата нумеричких или физичких модела који ће бити израђени за пилот подручја у земљама из којих долазе пројектни партнери.

Кључна је израда јединствене методологије за мерење количине и анализу квалитета наноса, односно, развој нових метода за процену ризика са аспекта биланса наноса, морфолошких, еколошких и услова станишта и квантификовање морфолошких промена.  Ово ће се постићи комбиновањем и унапређењем метода које се тренутно примењују у земљама из којих долазе пројектни партнери.

Развијене методологије и предложене мере биће примењене на 9 студија случаја, како би се изнедрила практична решења. Прихватање ових резултата од стране ICPDR, Међународне комисије за слив реке Саве и надлежних институција појединачних земаља, омогућиће даљу примену ових мера у оквиру самог пројекта као и шире.

Руководиоци пројекта

Невена Цвијановић и Драгана Нинковић

Година почетка посла

2024

Година завршетка посла

2026

Извод из пројекта