Danube Water Balance 

Назив пројекта: Развој усклађеног система за моделовање водног биланса за слив реке Дунав 

Акроним пројекта: Danube Water Balance 

Ознака пројекта: DRP0200156 

Приоритет: Зеленија, нискоугљенична регија Дунава 

Специфичан циљ: Одрживо, интегрално, прекогранично управљање водом и наносом у сливу реке Дунав, са циљем да се обезбеди одговарајући квалитет и количина воде, као и биланс наноса 

Водећи партнер: Генерална дирекција за воде Мађарске 

Партнери: Конзорцијум од 20 партнера и 13 стратешких придружених партнера  

Трајање пројекта: 30 месеци 

Извор финансирања: Пројекат се финансира из фондова Европске уније, са одређеним процентом самофинансирања  

Укупан буџет: € 3 028 319,5 

Веб страница пројекта: https://interreg-danube.eu/projects/danube-water-balance 

Предмет и циљ пројекта

Пројекат Водни биланс Дунава има за циљ да унапреди ефикасност заједничког, прекограничног и међусекторског управљања водама у сливу реке Дунав како би се суочили са проблемима количине воде. Резултат пројекта је модел водног биланса за површинске и подземне воде за читав слив, који ће бити тестиран на једном броју прекограничних подсливова, уз увођење одређених климатских сценарија. Пројекат треба да унапреди управљања подацима и допринесе изградњи капацитета у државама кроз припрему заједничког материјала за обуку и успостављање експертских центара. 

Наручилац

Interreg Programme Danube Region

Делатност

Област

Управљање водама, Заштита животне средине 

Резултати пројекта

Резултати пројекта ће бити коришћени приликом припреме Планова управљања водама у складу са Оквирном директивом о водама у свим земљама слива Дунава. 

Резултати пројекта биће: 

  1. Боље управљање подацима за прорачун водног биланса (база података са алатима и нова стратегија управљања подацима), 
  1. Најсавременији јавно доступан модел водног биланса за слив реке Дунав, 
  1. Израђени сценарији водног биланса за слив Дунава и четири одабрана заједничка подслива, 
  1. Побољшан увид стејкхолдера у методологију израде прекограничног водног биланса: снажан нагласак ће бити стављен на укључење секторских стејкхолдера и изградњу капацитета. 

Поред самог моделирања, планирано је да се спроведе неколико обука, као и да се успоставе експертски центри у државама. Овај приступ ће осигурати да водни експерти у државним установама, универзитетима и другим заинтересованим институцијама имају користи од резултата пројекта. 

Заједнички систем прикупљања и управљања подацима и заједнички модел водног биланса су потребни да би се заједнички ухватили у коштац са изазовима управљања речним сливовима, чиме би се отворио пут ка интегралном управљању водама на целом сливу реке Дунав. Пројекат ће обезбедити израду већ давно започетог водног биланса на читавом сливу Дунава, која ће бити тестирана и у појединим прекограничним подсливовима. При томе ће се користити климатски сценарији и репозиторијуми података, које ће успоставити експертски тимови. 

Руководиоци пројекта

Миодраг Миловановић

Година почетка посла

2024

Година завршетка посла

2026

Извод из пројекта