Стручњаци Института „Јарослав Черни“ поседују богато искуство у активностима везаним за заштиту животне средине и управљање природним ресурсима.

Наша предност је то што наши експрети учествују и у међународним истраживачким пројектима, али и у конкретним активностима на санацији и ремедијацији животне средине.

Мултидисциплинарни тимови врхунских стручњака Института решавају најсложеније проблеме из ове области.

У последње време учествовали смо у решавању неких од најизазовнијих еколошких проблема Републици Србији: санација акумулације Врутци након цветања цијанобактерија, чишћење и ремедијација муља из језера Палић и Лудаш, чишћење и ремедијација терена контаминираног хаваријом јаловишта рудника антимона у Костајнику, израда подлога за пројекте ремедијације терена у ХИП „Петрохемија“ након НАТО бомбардовања, консултантске услуге у решавању проблема загађења и чишћења Великог бачког канала, итд.

Урадили смо у последње време велики број стратешких процена животне средине и процена утицаја на животну средину за различите пројекте у Србији.
За СЕВЕСЕО оператере израђујемо наменске студије и експертску документацију за процену еколошких ефеката удеса и пројектујемо техничке и нетехничке мере којима се удеси превенирају, а њихови ефекти ублажавају.

Наша предност је то што поседујемо најсавременију лабораторију за испитивање квалитета воде и земљишта.

Приликом решавања мултидисциплинарних проблема везаних за управљање водама, наша експертиза у области заштите вода је од кључног значаја.

Повезани пројекти

2024-06-21T10:52:31+01:00

 Развој усклађеног система за моделовање водног биланса за слив реке Дунав (Danube Water Balance)

Подстакнуте Директивом Европске уније о водама, земље на сливу Дунава сарађују на постизању циљева животне средине утврђених „Планом управљања водама за слив реке Дунав“ који је израђен у оквиру рада стручних група Међународне комисије за заштиту реке Дунав (International Commission for the Protection of the Danube River – ICPDR). Планом који је ажуриран 2021. године као једно од „значајних питања у области управљања водама“ (Significant Water Management Issues – SWMI) препознато је питање биланса наноса. Пројекти DanubeSediment и SIMONA су такође указали на потребу за даљом анализом наноса, с обзиром на појаву или вишка или дефицита наноса дуж Дунава као и на присуство загађујућих материја у наносу.

2024-11-18T11:05:08+01:00

Биланс наноса Дунава – одрживо, интегрисано транснационално управљање количином и квалитетом наноса у сливу реке Дунав (DanubeSediment_Q2)

Подстакнуте Директивом Европске уније о водама, земље на сливу Дунава сарађују на постизању циљева животне средине утврђених „Планом управљања водама за слив реке Дунав“ који је израђен у оквиру рада стручних група Међународне комисије за заштиту реке Дунав (International Commission for the Protection of the Danube River – ICPDR). Планом који је ажуриран 2021. године као једно од „значајних питања у области управљања водама“ (Significant Water Management Issues – SWMI) препознато је питање биланса наноса. Пројекти DanubeSediment и SIMONA су такође указали на потребу за даљом анализом наноса, с обзиром на појаву или вишка или дефицита наноса дуж Дунава као и на присуство загађујућих материја у наносу.

2024-06-18T11:11:03+01:00

Координисана дунавска акција за титански изазов суочавања са загађењем вода хазардним супстанцама под утицајем променљивих притисака, изазова и циљева (Tethys)

Пројекат носи име древне грчке богиње слатких вода, јер представља титански задатак са којим се суочавају земље Дунавског слива са циљем ефикасног решавања загађења вода хазардним супстанцама (ХС). Потреба за свеобухватним, интегрисаним и прекограничним пројектом, који се бави комплексним питањем појаве хазардних супстанци у водним телима настала је у контексту револуционарних промена законодавства ЕУ, заједно са новонасталим спољним притисцима и изазовима, међу којима су климатске промене, енергетска криза и недостаци у снабдевању тржишта. У овом контексту, прекогранични, међудржавни транспорт загађујућих хазардних супстанциа добија још шире и сложеније еколошке, друштвене, политичке и правне димензије; стога су два паралелна приступа проблему, национални за појединачне земље слива реке Дунав (ДРБ) и транснационални који се бави ДРБ-ом у целини, неопходнa.

2020-10-15T12:04:27+01:00

Управљање ванредним ситуацијама у сливу реке Саве (WACOM )

Главни циљ пројекта је смањење еколошких ризика повезаних са инцидентним загађењем и поплавама, посебно оних са потенцијалним прекограничним утицајем, побољшана сарадња кључних актера и заједнички развијен заједнички оперативни систем за активирање протокола управљања акцидентима у сливу реке Саве. Осим смањења ризика, пројекат ће донети и укупну побољшану транснационалну сарадњу на сливу реке Саве која захтева посебну пажњу, развијајући побољшане везе међу људима, институцијама и земљама.

2022-12-02T15:04:30+01:00

Успостављање оквира за управљање утицајима различитих хазарда и повезаних ризика на воде (MUHA)

Управљање ризицима од природних и других катастрофа  је комплексна заокружена целина која обухвата приправност, ублажавање и обнову.  Примена свих ових активности захтева заједничко деловање различитих сектора на свим нивоима.

2019-10-01T11:37:49+01:00

Утицај начина коришћења земљишта на водни режим у сливу Дунава и добра пракса управљања земљиштем (CAMARO-D)

Пројекат CAMARO-D (Утицај начина коришћења земљишта на водни режим у сливу Дунава и добра пракса управљања земљиштем) има за циљ развијање свеобухватних препорука за имплементацију иновативног транснационалног „Развојног плана коришћења земљишта“ за дунавски слив. Рад на пројекту ће обезбедити важне улазне податке за даљи развој ЕУ Стратегије за дунавски регион (ЕУСДР) и...

2019-01-21T13:30:51+01:00

Ангажовање овлашћене организације за израду извештаја о стању земљишта и подземних вода за 2018.

Предмет пројекта су теренски, лабораторијски и студијски истражни радови у циљу израде: Извештаја о стању земљишта и подземних вода на простору "ХИП-Петрохемија" а.д. у Спољностарчевачкој 82, Панчево; Извештаја о степену и просторном распростирању контаминације земљишта и подземних вода у околини живине депоније; Извештаја о степену и просторном распростирању контаминације...

2019-01-18T09:43:47+01:00

ИП реконструкције система за ПОВ у ХЕ Ђердап 2

У пројекту су сагледана техно-економска решења оптималног каналисања и пречишћавања свих типова отпадних вода која се генеришу на простору ХЕ Ђердап 2, а у циљу заштите животне и радне средине.

2019-01-18T09:44:36+01:00

Претходна студија оправданости са Генералним пројектом пречишћавања отпадних вода насталих у ПД ХЕ Ђердап

Основни циљ овог пројекта је да се кроз анализу различитих варијанти изнађе оптимално решење каналисања и пречишћавања свих отпадних вода које се генеришу у производним и помоћним објектима ПД ХЕ ЂЕРДАП (Ђердап 1, Ђердап 2, Пирот, Врла: 1,2,3,4, ПАП Лисина).

2018-12-27T10:48:37+01:00

Осматрање површинских и подземних вода

Мониторинг вода на сливу реке Јадар у зони налазишта и будућег јаловишта спроводи се у оквиру истраживања налазишта бора и литијума у Србији која спроводи компанија Rio Tinto – Rio Sava пре формирања рудника и пратеће инфраструктуре.