
Институт „Јарослав Черни“ је дао значајан допринос у планирању, пројектовању и изградњи бројних система за заштиту од поплава и уређење река и сливова у Србији и региону.
Увек смо у овој области користили најсавременије методе истраживања, ослањали се на опште стратегије развоја друштва и и налазили а решења прихватљива са становишта одрживог развоја и заштите животне средине.
Имамо богато искуство у коришћењу математичких модела из области хидрологије и хидраулике (1D и 2D модели течења у водотоцима) што гарантује квалитет и поузданост наших решења. Истраживања ерозионих и бујичних процеса у сливовима, као и мерења и анализе режима наноса у водотоцима су битна компонента наших студија и пројеката. Једини у Србији имамо седиментолошку лабораторију.
С обзиром на дугогодишње искуство у раду у међународним организацијама, оспособљени смо за израду свих врста планских докумената из области управљања ризицима од поплава, у складу са европским стандардима и искуствима из ове области. У том оквиру припремили смо Прелиминарну процену ризика од поплава на територији Србије, израдили карте угрожености и ризика (за сектор Дунава кроз Србију, за град Београд, реке у сливу Колубаре и др.) и учествовали у изради нацрта првог Плана управљања ризицима од поплава на територији Србије.
Током ванредних ситуација у Републици Србији активно смо укључени у активности одбране од поплава и леда, а такође радимо и експертизе значајних догађаја, као што су биле одбрана од поплава у мају 2014. године и одбрана од леда на Дунаву 2017. године.