
По свему судећи, здрава пијаћа вода је незаменљиви ресурс будућности без које нема живота.
Институт „Јарослав Черни“ доприноси бољој сутрашњици свесрдним радом на планирању и анализи водоводних система, од одрживог захватања на изворишту, преко постројења за прераду воде за пиће и контроле њеног квалитета, па све до дистрибутивне мреже.
Поседујемо дугогодишње искуство у пројектовању постројења за прераду воде за пиће (ППВ) у Србији и надзору током извођења. У данашње време када су потенцијална изворишта све више угрожена, решавање проблема водоснабдевања захтева ангажовање стручних кадрова и давање оптималних техничких решења.
Када је у питању вода за пиће, поседујемо искуство и експертизу за све врсте пројеката: од утврђивања капацитета изворишта подземних вода, анализе квалитета воде и могућности одрживог захватања, преко пројектовања изворишта, постројења за прераду воде за пиће и дистрибутивних система, па све до стратешког планирања и пројектовања сложених регионалних система.
Институт је био или је активно укључен у решавање специфичне проблематике снабдевања водом свих великих градова у Србији: Београда, Ниша, Новог Сада, Сомбора, Вршца, Ужица, Краљева, Крагујевца, Крушевца, Пожаревца, Новог Пазара, и др.
У последње време све чешће успешно решавамо проблеме реконструкције већ изграђених водоводних система и објеката, а посебно постројења за пречишћавање воде за пиће за које смо дали комплетна пројектантска решења а на већини активно учествовали или учествујемо током извођења радова, пуштања у рад и доказивања параметара ППВ Церовића Брдо у Ужицу, ППВ Мајдево у Крушевцу, ППВ Jарош у Сомбору, ППВ Букуља у Аранђеловцу, ППВ Копаоник, ППВ Бресје у Алексинцу, ППВ Рибница на Златибору и др.
Осим тога, активно израђујемо пројекте нових постројења за прераду воде за пиће као што су ППВ Кључ у Пожаревцу, ППВ Острово у Великом Градишту, ППВ Петроварадинска ада у Новом Саду, ППВ Доњи Милановац, итд.