По свему судећи, здрава пијаћа вода је незаменљиви ресурс будућности без које нема живота.

Институт „Јарослав Черни“ доприноси бољој сутрашњици свесрдним радом на планирању и анализи водоводних система, од одрживог захватања на изворишту, преко постројења за прераду воде за пиће и контроле њеног квалитета, па све до дистрибутивне мреже.

Поседујемо дугогодишње искуство у пројектовању постројења за прераду воде за пиће (ППВ) у Србији и надзору током извођења. У данашње време када су потенцијална изворишта све више угрожена, решавање проблема водоснабдевања захтева ангажовање стручних кадрова и давање оптималних техничких решења.
Када је у питању вода за пиће, поседујемо искуство и експертизу за све врсте пројеката: од утврђивања капацитета изворишта подземних вода, анализе квалитета воде и могућности одрживог захватања, преко пројектовања изворишта, постројења за прераду воде за пиће и дистрибутивних система, па све до стратешког планирања и пројектовања сложених регионалних система.

Институт је био или је активно укључен у решавање специфичне проблематике снабдевања водом свих великих градова у Србији: Београда, Ниша, Новог Сада, Сомбора, Вршца, Ужица, Краљева, Крагујевца, Крушевца, Пожаревца, Новог Пазара, и др.

У последње време све чешће успешно решавамо проблеме реконструкције већ изграђених водоводних система и објеката, а посебно постројења за пречишћавање воде за пиће за које смо дали комплетна пројектантска решења а на већини активно учествовали или учествујемо током извођења радова, пуштања у рад и доказивања параметара ППВ Церовића Брдо у Ужицу, ППВ Мајдево у Крушевцу, ППВ Jарош у Сомбору, ППВ Букуља у Аранђеловцу, ППВ Копаоник, ППВ Бресје у Алексинцу, ППВ Рибница на Златибору и др.

Осим тога, активно израђујемо пројекте нових постројења за прераду воде за пиће као што су ППВ Кључ у Пожаревцу, ППВ Острово у Великом Градишту, ППВ Петроварадинска ада у Новом Саду, ППВ Доњи Милановац, итд.

Повезани пројекти

2024-06-21T10:52:31+01:00

 Развој усклађеног система за моделовање водног биланса за слив реке Дунав (Danube Water Balance)

Подстакнуте Директивом Европске уније о водама, земље на сливу Дунава сарађују на постизању циљева животне средине утврђених „Планом управљања водама за слив реке Дунав“ који је израђен у оквиру рада стручних група Међународне комисије за заштиту реке Дунав (International Commission for the Protection of the Danube River – ICPDR). Планом који је ажуриран 2021. године као једно од „значајних питања у области управљања водама“ (Significant Water Management Issues – SWMI) препознато је питање биланса наноса. Пројекти DanubeSediment и SIMONA су такође указали на потребу за даљом анализом наноса, с обзиром на појаву или вишка или дефицита наноса дуж Дунава као и на присуство загађујућих материја у наносу.

2024-11-18T11:05:08+01:00

Биланс наноса Дунава – одрживо, интегрисано транснационално управљање количином и квалитетом наноса у сливу реке Дунав (DanubeSediment_Q2)

Подстакнуте Директивом Европске уније о водама, земље на сливу Дунава сарађују на постизању циљева животне средине утврђених „Планом управљања водама за слив реке Дунав“ који је израђен у оквиру рада стручних група Међународне комисије за заштиту реке Дунав (International Commission for the Protection of the Danube River – ICPDR). Планом који је ажуриран 2021. године као једно од „значајних питања у области управљања водама“ (Significant Water Management Issues – SWMI) препознато је питање биланса наноса. Пројекти DanubeSediment и SIMONA су такође указали на потребу за даљом анализом наноса, с обзиром на појаву или вишка или дефицита наноса дуж Дунава као и на присуство загађујућих материја у наносу.

2024-06-18T11:11:03+01:00

Координисана дунавска акција за титански изазов суочавања са загађењем вода хазардним супстанцама под утицајем променљивих притисака, изазова и циљева (Tethys)

Пројекат носи име древне грчке богиње слатких вода, јер представља титански задатак са којим се суочавају земље Дунавског слива са циљем ефикасног решавања загађења вода хазардним супстанцама (ХС). Потреба за свеобухватним, интегрисаним и прекограничним пројектом, који се бави комплексним питањем појаве хазардних супстанци у водним телима настала је у контексту револуционарних промена законодавства ЕУ, заједно са новонасталим спољним притисцима и изазовима, међу којима су климатске промене, енергетска криза и недостаци у снабдевању тржишта. У овом контексту, прекогранични, међудржавни транспорт загађујућих хазардних супстанциа добија још шире и сложеније еколошке, друштвене, политичке и правне димензије; стога су два паралелна приступа проблему, национални за појединачне земље слива реке Дунав (ДРБ) и транснационални који се бави ДРБ-ом у целини, неопходнa.

2020-10-15T12:04:27+01:00

Управљање ванредним ситуацијама у сливу реке Саве (WACOM )

Главни циљ пројекта је смањење еколошких ризика повезаних са инцидентним загађењем и поплавама, посебно оних са потенцијалним прекограничним утицајем, побољшана сарадња кључних актера и заједнички развијен заједнички оперативни систем за активирање протокола управљања акцидентима у сливу реке Саве. Осим смањења ризика, пројекат ће донети и укупну побољшану транснационалну сарадњу на сливу реке Саве која захтева посебну пажњу, развијајући побољшане везе међу људима, институцијама и земљама.

2022-12-02T15:04:30+01:00

Успостављање оквира за управљање утицајима различитих хазарда и повезаних ризика на воде (MUHA)

Управљање ризицима од природних и других катастрофа  је комплексна заокружена целина која обухвата приправност, ублажавање и обнову.  Примена свих ових активности захтева заједничко деловање различитих сектора на свим нивоима.

2019-01-21T12:34:10+01:00

Постројење за пречишћавање воде за пиће ”Мајдево” у Крушевцу

У склопу реализације регионалног водоводног система Расинског округа за снабдевање водом насеља општине Крушевац, Александровац,Варварин, Ћићевац И дела Трстеника урађена је реконструкција и доградња ППВ “Мајдева” чиме се капацитет постројења са 400 l/s воде у зимском периоду до 600 l/s у летњем периоду повећао на 1000 l/s. Вода се на Обзиром да постојећа технологија на ППВ „Хаџет“ у...

2019-01-21T12:33:08+01:00

Пројектно-техничка документација за реконструкцију и доградњу постројења за прераду воде за пиће „Церовића брдо“ у Ужицу – II фаза

Постројење за пречишћавање воде на Церовића брду капацитета 400 l/s пуштено је у функцију септембра 1980. године а реконструкција I фаза урађена је 2017 године. Нови објекти који су изграђени у I фази су објекат флокулације и озонског блока који су димензионисани за 500 l/s и реконструкција таложника-пулзатора у ламеларни таложник. У II фази предвиђена је изградња новог објекта филтера са...

2019-01-21T12:33:22+01:00

Пројектно-техничка документација за реконструкцију и доградњу постројења за прераду воде за пиће „Церовића брдо“ у Ужицу – I фаза

Постројење за пречишћавање воде на Церовића брду капацитета 400 l/s пуштено је у функцију септембра 1980. године док је брана са акумулацијом и цевоводом сирове воде пуштена у функцију 1986. године. Изабрани технолошки процес пречишћавања воде усаглашен је са тадашњим квалитетом сирове воде реке Ђетиње и касније акумулације Врутци. Како се квалитет воде акумулације Врутци током...

2019-01-21T12:41:14+01:00

Пројектно-техничка документација за реконструкцију и развој постројења за припрему воде за пиће ”Бресје” у Алексинцу

Постројење за пречишћавање воде "Бресје" код Алексинца је у функцији од 1984. године, и изграђно је за бруто капацитет 330 l/s (односно 300 l/s пречишћене воде). Сирова вода се захвата из акумулације Бован. Пројектом су дефнисана техничка решења која ће уз неопходне радове на постројењу, обезбедити да простројење при пројектованом капацитету од 330 l/s и при будућем квалитету сирове воде...

2018-12-27T10:48:37+01:00

Осматрање површинских и подземних вода

Мониторинг вода на сливу реке Јадар у зони налазишта и будућег јаловишта спроводи се у оквиру истраживања налазишта бора и литијума у Србији која спроводи компанија Rio Tinto – Rio Sava пре формирања рудника и пратеће инфраструктуре.